Eerder dit jaar hebben wij u laten weten dat de toewijzing voor 2026 stabiel zou blijven op 100%. Helaas hebben wij, op basis van recente ontwikkelingen, moeten besluiten deze toewijzing voor teeltjaar 2026 te verlagen naar 90%. Omdat de toewijzing hiermee onder de 100% komt, wordt de leveringsplicht aangepast naar 85% van de nieuwe toewijzing, in dit geval 76,5% van uw LLB’s.
Wij begrijpen dat dit bericht op een laat moment komt en dat u mogelijk uw bouwplan voor volgend jaar al heeft gemaakt. We realiseren ons bovendien dat dit besluit in regio’s waar suikerbieten de afgelopen jaren een belangrijkere rol zijn gaan spelen, mogelijk extra impact kan hebben. Toch achten wij het noodzakelijk om deze stap nu te zetten. Hieronder lichten we dit graag verder toe.
Tijdens de lopende campagne zien wij uitstekende suikeropbrengsten, wat leidt tot een hogere suikervoorraad bij Cosun Beet Company dan gebruikelijk. Tegelijkertijd zien we dat suikerprijzen op de wereldmarkt de afgelopen weken verder onder druk zijn komen te staan en het aanbod in Europa groter is dan eerder de verwachting was. Hierdoor zijn er op dit moment weinig kansen om deze extra suiker met een goede marge af te zetten en verwachten wij volgend jaar een te grote suikervoorraad.
Als coöperatie zetten we met onze strategie en plannen vol in op een toekomstbestendig Cosun met een goed langetermijnverdienvermogen en rendement voor onze leden. Dat vraagt ook om een zorgvuldige sturing op productievolume, voorraadpositie en marge die we kunnen maken.
Op basis van de marktbeweging van de afgelopen weken, de omvang van onze suikerproductie in deze campagne en de verwachte eindvoorraad bij de start van de volgende campagne, is onze analyse dat het voor het rendement in de bietenteelt beter is om als coöperatie volgend jaar minder suiker te produceren dan we zouden doen op basis van de eerdere toewijzing van 100%. Daarom nemen we nu onze verantwoordelijkheid en verlagen we de toewijzing voor teeltjaar 2026 naar 90%.
Wij brengen dit bericht nu naar buiten zodat u daar nog zo goed mogelijk op kunt inspelen binnen uw eigen bouwplan voor volgend jaar. Volgende week zal de toewijzing 2026 op het ledenportaal worden aangepast.
Als u in de vroegbestelling zaaizaad heeft besteld op basis van de eerdere toewijzing van 100%, en u wil deze hoeveelheid nu verlagen, dan is er de mogelijkheid een deel van uw bestelling te annuleren. U kunt van deze mogelijkheid gebruik maken als u in de vroegbestelling bietenzaad heeft besteld voor meer dan 90% van het benodigde areaal op basis van uw LLB’s (op basis van uw vijfjaars gemiddelde opbrengst). Concreet krijgt u in dat geval de optie om het aantal bestelde eenheden bietenzaad te verlagen tot het aantal dat nodig is voor 90% van het benodigde areaal op basis van uw LLB’s (op basis van uw vijfjaars gemiddelde opbrengst). Voor alle situaties geldt dat u maximaal 10% van het reeds bestelde aantal pakken zaad kunt annuleren.
Als u op basis van uw vroegbestelling voor deze regeling in aanmerking komt, ontvangt u volgende week een e-mail met een verdere toelichting. Mocht u denken voor de regeling in aanmerking te komen, maar ontvangt u volgende week van ons hierover geen e-mail, neem dan uiterlijk 19 november a.s. contact op via agrarischedienst@cosunbeetcompany.com.
Wij kunnen ons voorstellen dat dit besluit vragen bij u oproept. Wij gaan hier deze winter graag verder met u over in gesprek tijdens de komende teeltvergaderingen en de kringvergaderingen.
Mocht u voor die tijd al vragen hebben of met ons in contact willen komen, dan kunt u hiervoor een e-mail sturen naar cooperatie@cosun.com.
Dank voor uw begrip en we kijken ernaar uit om u te ontmoeten tijdens de komende bijeenkomsten.